Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kal kapcsolatos irányelv értelmében.

Napelemes rendszerek jelzései

Ehhez kapcsolódóan fontos, hogy az újonnan telepített napelemek a megfelelő figyelmeztető jelzésekkel legyenek ellátva.

Milyen figyelmeztető jelzésekkel érdemes ellátni egy újonnan telepített napelemes/pv rendszert? 

Az utóbbi pár évben a lakosság és a vállalkozások részéről is egyre nagyobb igény jelentkezett a napelemek kiépítésére, azonban az újabb rezsicsökkentéssel kapcsolatos változások során ez az igény közel a 30-50-szeresére növekedett. Ehhez kapcsolódóan fontos, hogy az újonnan telepített napelemek a megfelelő figyelmeztető jelzésekkel legyenek ellátva.

A napelemes rendszerekre vonatkozóan a Belügyminiszter 54/2014. (XII. 5.) BM rendelete, az Országos Tűzvédelmi Szabályzat, és a Katasztrófavédelem a villamos berendezések védelemről szóló Tűzvédelmi Műszaki Irányelv több kötelező és ajánlott figyelmeztető jelzés használatát írja elő.

Kötelező jelzések:

A napelemmel felszerelt épület főbejáratán egy napelemes figyelmeztető tábla segítségével fel kell tüntetni a rendszer jelenlétét. Egyes fajtákon csak a napelem piktogram található, azonban a legelterjedtebb típusokon a háromszög alakú figyelmeztető ábra valamilyen, hosszabb-rövidebb figyelmeztető szöveggel egészül ki. Célszerű már ekkor jelezni, hogy az aktív vezetők a pv inverterről való leválasztás után is feszültség alatt maradhatnak.

Amennyiben ezt az információt nem a főbejáratnál helyezné el, akkor az inverter és a falon kívüli elosztódobozok körül kell felhívni a figyelmet a területen üzemelő rendszerre és az áramütés veszélyére.

Tűzeseti DC-lekapcsolók esetében jelezni kell, hogy a vezetékek a leválasztás megtörténte után is feszültség alatt maradnak. Fel kell még tüntetni azon vezetékek hosszát is, amelyek nem kapcsoláshatók le a tűzeseti kapcsolóval.

Ajánlott jelzések:

A falon kívüli elosztódobozokon érdemes jelezni:

  • a kétirányú betáplálást,
  • a dobozok áramtípusát,
  • a feszültségeket és
  • a leválasztó kapcsolók helyét is.

 

Mindegyik termékünk esetében 5 választható alapanyag érhető el.

Táblák esetében:

  • műanyag táblákat és
  • szendvicslemezből (alumínium-műanyag kompozit lemezből) készült táblákat készítünk.

Matricák esetében:

  • a klasszikus matricákat,
  • extra erős ragasztással rendelkező matricákat, valamint
  • környezetbarát, PVC mentes és buborékmentesen felragasztható matricákat is gyártunk.

Az inverterekre és az elosztó dobozokra kerülő jelzések esetében a kisebb méretek és a könnyebb felhelyezés végett praktikus a matrica változatokat választani. A jelzések méretének kiválasztásakor figyelembe kell venni a figyelmeztetési jelzésekre vonatkozó felismerési távolságokat. A figyelmeztető jelzések minden esetben fekete betűkkel, piktogramokkal készülnek.

Kérjen ajánlatot, amennyiben nagyobb mennyiségben, vagy más szöveggel, más nyelven, más méretben, esetleg más színben szeretné megrendelni tábláinkat.

Tekintse meg weboldalunkon a napelem jelző táblák teljes kínálatát, vagy kérjen ajánlatot.

A napelemek telepítésével kapcsolatos további előírásokról a Katasztrófavédelem honlapján, a villamos berendezések védelméről szóló Tűzvédelmi Műszaki Irányelvében és a Belügyminiszter 54/2014. (XII. 5.) BM rendelete, az Országos Tűzvédelmi Szabályzat olvashat részletesebben. 

Tartalomhoz tartozó címkék: napelem előírás

Kapcsolódó tartalmak