Fontos szerepet töltenek be a különböző munkavédelmi táblák mindazok életében, akik olyan környezetben dolgoznak nap, mint nap, ahol találkoznak ezen táblákkal.
Több okból is megtörténhet ez, hiszen van, amelyik figyelmeztet valamilyen veszélyre van, amelyik rendelkezik valamilyen tevékenységről és van, amelyik egyenesen megtilt valamit. Ha kíváncsi a részletekre, olvasson tovább!
Ahogy a bevezetőben is megemlítésre került, a munkavédelmi táblákat alapvetően három nagy témakörbe lehet sorolni. Ezek a figyelmeztető, rendelkező és tiltó táblák, és matricák csoportja, amelyek mindegyikét még jócskán tovább lehet boncolgatni. Tartozzanak bármelyik csoportba, a célja minden munkavédelmi táblának egy és ugyanaz: megelőzni a balesetet, biztonságossá tenni a munkavégzés helyszínét és a berendezéseket. Nézzük meg, mit takarnak a fenti elnevezések és pontosan milyen jelzések tartoznak az adott csoportba.
Figyelmeztető táblák és matricák
Elnevezésükből fakadóan a figyelmeztető táblák és matricák a munkahelyeken különböző tevékenységekből adódó veszélyekre, veszélyhelyzetekre hívják fel a figyelmet. Színük figyelemfelkeltő, általában sárga alapon fekete ábrákkal, de előfordulnak más színkombinációval készülő jelzések is. A kihelyezés helyétől, méretétől függően lehetnek merev tábla vagy matrica formátumúak. Például egy üzemben fixen telepített gép közvetlen közelébe lehet nagy méretű műanyag táblát kitenni, míg kisebb méretű matricát egy adott berendezés akár egyik kisebb részére is fel lehet ragasztani. A legfontosabb jelzéseket az ISO 7010 számú nemzetközi szabvány tartalmazza és írja elő az egyenlő szárú háromszögben lévő piktogramok kinézetét.
Piktogramnak hívják azokat az ábrás jelzéseket, amelyeket felnőtt emberek általában megértenek önmagukban is. Ilyen pl. a felkiáltójel, ami mindenki számára valamilyen veszélyt juttat az észbe vagy a villám jel láttán is tudni szokás, hogy áramütés veszélye fenyeget. Ki lehet egészíteni természetesen a piktogramokat szöveges üzenettel is, ilyenkor a háromszög alatt téglalap formával és a kellő szöveggel bővül ki a jelzés. Egy ide illő példa: napelemes rendszereknél sűrűn előfordul, hogy ugyanahhoz a piktogramhoz többféle szöveges üzenet párosul az adott rendszernek vagy annak egy bizonyos részéhez igazodva. Ebbe a csoportba tartoznak még a szabványon kívüli jelzések is. Ilyenek például az elektromossággal kapcsolatos, a veszélyes és ártalmas anyagokat jelölő vagy a megfigyelő kamerára figyelmeztető jelzések is. Összefoglalva, ezek a táblák és matricák az adott munkahelyen, munkaállomáson előforduló veszélyre hívják fel az ott dolgozó, tartózkodó személyek figyelmét, ezzel előzve meg a balesetet.
Rendelkező táblák és matricák
A második nagy csoportba tartoznak a munkahelyeken használatos rendelkező jelzések. Ezek elsősorban a munkavédelmet szolgáló tájékoztató, de sok esetben bizonyos tevékenységet vagy viselkedést előíró, arról rendelkező táblák és matricák. Hogy melyik kivitel, azt itt is elsősorban a felhasználás helye határozza meg. A fontosabb jelzéseket szintén a korábban már említett ISO 7010 számú nemzetközi szabvány tartalmazza. Alapvetően kör alakú jelzésekről beszélhetünk, kék alapon fehér színű piktogram ábrákkal. A szöveges kiegészítés ezeknél a tábláknál és matricáknál is sokszor előfordul, ilyenkor a szöveges üzenet mindig a kör alakú rész alá kerül.
A csoporton belül az egyik nagy témakör az egyéni védőeszközöket, azok viselését foglalja magában. Melyek ezek? Védőszemüveg, védőkesztyű, védősisak, védőöltözet viselésére felszólító jelzések vagy láthatósági mellény, arcmaszk, fejkendő használatáról rendelkező jelölések. Aztán a piktogramos táblákat és matricákat idegen nyelvű szöveggel is ki lehet egészíteni, nem csak magyarral. Erre leginkább a külföldi munkavállalókat foglalkoztató munkahelyeken van szükség. Ezen kívül az egyéb kategóriába sorolt jelzések csoportja tartozik még ide. Ilyenek például a helyes kézmosásra, kézfertőtlenítésre vagy szemetes használatára utasító jelzések, de egyedi szöveggel ellátott táblát és matricát is készítünk.
Tiltó táblák és matricák
Ezek a jelzések valamilyen cselekvést vagy tevékenységet tiltanak meg a kihelyezésük helyén. A tiltó táblák formája lehet a közlekedésből is ismert kör alakú vagy főként a szöveges és szöveggel kiegészített változatok téglalap alakúak. A színekben természetesen a tiltással egyet jelentő piros dominál általában fehér alapon feketével. Itt is megkülönböztetünk három kisebb alkategóriát úgy, mint a belépést-, a dohányzást- és az egyéb tevékenységeket tiltó jelzéseket.
A belépést tiltó táblákat egyértelműen a terület határára vannak kihelyezve. Lehet ez építési terület, bontási terület, munkaterület, üzemi terület vagy magánterület. Egyaránt megtalálhatók piktogramos és szöveggel kiegészített darabok számos változatban. A dohányzást tiltó jelzések is többfélék. Egyrészt elérhetők a törvényi szabályozás alá eső, kötelezően kihelyezendő változatok, amelyek tiltják például az épületekben, a bejárattól számított 5-10 méteren belül vagy a megállóhelyeken a dohányzást. Ide tartoznak még a nyílt láng használatát tiltó jelzések is. Az egyéb tiltó jelzések kategóriában pedig megtalálható mindenféle olyan cselekvést, tevékenységet tiltó tábla és matrica, amelyre az élet egyes területein szükség lehet. Felsorolni is nehéz a széles választékot, ezért csak néhány példát ragadunk ki ebből az alkategóriából. Mobiltelefon használata tilos, fürödni, úszni tilos, kutyát bevinni tilos, fényképezni tilos stb.
Bízunk benne, hogy mostanra sikerült teljes és tiszta képet kapnia a munkavédelmi táblákról. Válasszon a webáruház kínálatából az Ön igényére szabottan és ha esetleg olyanra van szüksége, amit nem talál, forduljon ügyfélszolgálatunkhoz!
Tisztában van azzal, hogy az építési területekre milyen előírások vonatkoznak? Mit és hogyan kell táblákkal jelölni az építési területen? Választ adnak minderre az építési terület szabályai.
Ebben a bejegyzésben bemutatjuk a mennyezeti és oldalfali kijáratmutató lámpák közötti hasonlóságokat és különbségeket, a működésüket, valamint a csomagok tartalmát.