Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kal kapcsolatos irányelv értelmében.

Kötelező bolti és üzleti kiírások

Kötelező bolti és üzleti kiírások
Nem biztos benne, hogy milyen kötelező kiírásokat kell megjelenítenie boltjában, üzletében? Ebben a bejegyzésben összeszedtük azokat a kötelezően megjelenítendő kiírásokat, amelyeket előírás szerint ki kell helyezni minden hazai üzletben.

1. A bolt, üzlet neve, cégtáblája

Mindenek előtt a bolt, üzlet nevét kell elkészíteni és kihelyezni, ügyelve a helyben érvényes rendelkezésekre. Az üzlet magyar nyelvű elnevezésének mindenképp utalnia kell a fő tevékenységre vagy a boltban található termékekre, esetleg szolgáltatásokra. A cégtábla lehet egyszerű nyomtatott vagy festett sík felületű, domborműves betűkkel készülő vagy világító kivitelű is.

2. Nyitvatartás, üzemeltetői adatok

Az üzlet bejáratánál, kívülről jól látható helyen meg kell jeleníteni az nyitvatartási időt és az üzlet üzembentartójának adatait névvel és elérhetőséggel. Ezeknek az adatoknak természetesen érvényesnek is kell lenniük, változás esetén frissíteni kell azokat.

Az első két pontban az üzleten kívülről látható jelölésekről volt szó, most jönnek a belső térben kötelezően kihelyezendők.

3. Vásárlók könyve, felügyeleti szerv

A vásárlók könyvét, amelybe a vevők észrevételeiket, panaszaikat vagy akár javaslataikat írhatják bele az üzleten belül jól látható, a vásárlók részére könnyen hozzáférhető helyre kell kifüggeszteni egy tollal együtt. Érdemes lehet a vásárlók könyve közvetlen környezetében kitenni a vonatkozó felügyeleti szerv, szervek elérhetőségét is.

4. Menekülési útvonalak

A menekülési útvonalakat, vészkijáratot előírásnak megfelelő táblákkal vagy matricákkal kell jelölni. Menekülési útvonalat jelző táblák vagy matricák megvilágítását biztosítani kell áramszünet esetén is vagy a jelzéseknek utánvilágító kivitelben kell készülniük. Mindkét esetben biztosított, hogy a jelzések sötétben is láthatóak legyenek.

5. Tűzvédelmi jelzések

A tűzoltó berendezéseket, azok helyét szintén sötétben is látható, előírásnak megfelelő utánvilágító táblával vagy matricával kell jelölni. A tűzoltó berendezés lehet önálló tűzoltó készülék, kiépített tűzoltó rendszer fali tűzcsapja vagy tűzjelző. Az önálló tűzoltó készülékek esetében jelölni kell annak típusát, valamint azt, hogy milyen jellegű tüzek olthatók vele. A tűzveszélyességi besorolást már nem szükséges jelöni, helyét átvette a kockázati osztályba sorolás.

6. Elsősegélyhely

Az üzletben helyet és felszerelést (elsősegélydoboz) kell biztosítani az elsősegély nyújtáshoz. Ezt a helyet szabványos táblával vagy matricával kell jelölni, valamint szükséges a mentők, tűzoltók, rendőrség hívószámait is feltüntetni.

7. Dohányzás

Hazánkban 2013. március 1. óta tilos a dohányzás minden épület belső terében. Ezt szabványos, többnyelvű táblával vagy matricával kell jelölni az üzlet bejáratánál. Szintén kötelező kihelyezni olyan jelzést, amely a bejárattól számított 5 vagy 10 méteres távolságban tiltja a dohányzást.

8. Kamerával történő megfigyelés

Amennyiben az üzletben biztonsági kamera rendszer üzemel, azt a vásárlók felé még azelőtt kötelező jelezni, hogy belépnének az üzlet területére. Ha a megfigyelésről tárolt felvétel is készül, azt is külön kell jelezni.

9. Árak

Egy boltban, üzletben értelemszerűen kötelezően fel kell tüntetni az egyes termékek árát. Nem elég azonban csak az eladási árat, hanem a könnyű összehasonlíthatóság érdekében a terméknél használatos mértékegység szerinti egységárat is meg kell adni minden termék esetében.

10. Nem kötelező, de hasznos jelzések

A kötelezően kihelyezendő jelzéseket túl természetesen még számos hasznos, nem kötelező jelölést érdemes kihelyezni a boltokba és üzletekbe. Ilyen lehet a bejáratokon például a nyitva/zárva tábla vagy a rögtön jövök tábla. Pénztárak környékén az ÁFA-s számla igényre figyelmeztető vagy a fizetési módot jelző tábla és matrica.

Tartalomhoz tartozó címkék: előírás

Kapcsolódó tartalmak