Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kal kapcsolatos irányelv értelmében.

Sötétben is működik és segít a bajban, mi az?

Sötétben is működik és segít a bajban, mi az?
Van egy termékcsalád, amellyel mindannyian találkozunk hétköznapi életünk során, de nem vagy csak ritkán vesszük észre. Szerencsére.

Hiszen ezek a jelzések akkor válnak fontossá, amikor valamilyen baj van és gyorsan ki kell üríteni egy épületet, tömegközlekedési járművet vagy rendezvény helyszínt. A menekülési útvonal és tűzvédelmi jelzések legfontosabb tulajdonságait fogjuk most sorra venni.

Szerencsére ritkán következik be nyilvános helyen olyan méretű katasztrófa, ami miatt minél rövidebb idő alatt nagy tömegnek kell elhagynia a helyszínt. Előfordul azonban időnként, hogy bombariadó miatt ki kell üríteni egy bevásárlóközpontot vagy vonat kisiklása miatt sok embernek kellett elhagynia a járművet egy nagy pályaudvar közelében. Rosszabb esetben már egy kisebb tűz fellángolásakor is gyorsan füsttel telik meg a helyiség és természetes módon sokan pánikba esnek.

Ilyenkor nyújtanak nagy segítséget a kijutásban a menekülési útvonalat, menekülési irányt jelző táblák, melyeket követve gyorsan el lehet hagyni a helyszínt. Jogi szabályozás rögzíti, hogy a tábláknak egy adott helyszínen mekkora méretűnek kell lenniük ahhoz, hogy vészhelyzet esetén is jól láthatók maradjanak, valamint előírás az is, hogy áramkimaradás esetén, megvilágítás hiányában is látszódjanak. Ezt a képességüket utánvilágító típusnak hívják, ami azt jelenti, hogy a fény által feltöltődve bizonyos ideig teljesen passzív módon, még éjszakai sötétben is világítanak. Ennek a tulajdonságnak a pontos leírását a DIN64510:2008:2 szabvány tartalmazza.

Anyagukat tekintve a menekülési útvonal és tűzvédelmi jelzések lehetnek:

  • öntapadós matrica,
  • öntapadós utánvilágító matrica,
  • műanyag tábla,
  • utánvilágító műanyag tábla,
  • alumínium-műanyag szendvicslemez tábla,
  • utánvilágító alumínium-műanyag szendvicslemez tábla.

Tudta, hogy mindannyiunk állampolgári kötelessége eloltani a tüzet, ha azt lát? Ez persze csak kisebb vagy kezdődő tüzek esetén lehet valós elvárás egy civillel szemben, de ha lehetőségünk van rá, mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy mielőbb eloltsuk a tüzet. Erre általában van is lehetőség, hiszen szinte minden épületben, tömegközlekedési járművön található tűzoltó készülék, amelynek helyét előírás szerint a megfelelő grafikával rendelkező tűzvédelmi táblával vagy matricával kell jelölni. Ugyanez igaz az épületekben kiépített tűzoltó rendszer részét képező tűzcsapok vagy tűzjelző berendezések helyének jelölésére is.

Nézze meg az alábbi látványos videóban, hogyan viselkednek a menekülési útvonal és tűzvédelmi táblák a sötétben:

Webáruházunkban megtalál mindenféle menekülési útvonal és tűzvédelmi táblát, amelyre szükség lehet munkahelyen, középületben, tömegközlekedési járművön vagy akár szabadtéri rendezvényen. A jelzések között szerepelnek olyanok, amelyek grafikái megfelelnek az ISO 7010 szabvány előírásainak.

Tartalomhoz tartozó címkék: hasznos tűzvédelem videó

Kapcsolódó tartalmak