1. Kérjünk segítséget!
Tüzet vagy tűzveszélyt észlelve haladéktalanul jelezni kell azt a 105-ös vagy 112-es telefonszámon! Nagy segítség a bajban, ha nem kell gondolkodni a segélyhívó számokon, hanem le lehet olvasni egy megfelelő helyre kihelyezett tábláról vagy matricáról.
2. Figyelmeztessük a tűz által veszélyeztetett embereket!
Mindenképp figyelmeztessük a közelben tartozkodókat. Amennyiben beépített tűzjelző rendszer van telepítve, és az a tűz észlelésének időpontjában nem ad riasztási jelzést, használjuk a legközelebbi kézi jelzésadót!
3. Oltsunk vagy ne oltsunk?
Amennyiben a tűz nagysága, hozzáférhetősége, veszélyessége engedi és rendelkezésünkre áll oltóanyag (tűzoltó készülék, fali tűzcsap, víz) kezdjük meg az oltást a tűz és az életveszély elhárítása érdekében!
Mivel oltsunk?
Az égés feltétele az oxigén, az éghető anyag és a gyulladási hőmérsékletet. Tűz esetén le kell hűteni az anyagot vagy elzárni az oxigéntől. A legkézenfekvőbb megoldás a víz, de vízzel csak szilárd anyag égése esetén lehetséges a keletkezett tüzet eloltani.
Vízzel nem olthatunk elektromos tüzet, mert áramütést okozhat. Elektromos tüzek esetén pedig az egyik legjobb választás a szén-dioxidos oltókészülék – ami akár villamos feszültség alatt álló készüléknél is alkalmazható.
Áramtalanítás után vízzel is oltható az elektromos berendezés által keletkezett tűz. A főkapcsolót felirat jelöli.
Ha égő olajra vagy benzinre öntünk vizet, akkor egy látványos és veszélyes fellángolást idézünk elő, ami a tűz továbbterjedését eredményezi (Aki ennek a tudományos magyarázatra kíváncsi, eláruljuk, hogy az olaj sűrűsége kisebb, így az felemelkedik a víz felszínére és tovább ég).
Lángoló olaj esetén vonjuk el az oxigént – otthon a konyhában egy fedővel – egy nedves pléddel vagy tűzoltó takaróval, homokkal, porral vagy habbal.
4. Meneküljünk!
Ha nem sikerül a tüzet megfékezni, meneküljünk, de mindenképpen figyelmeztessük az épületben tartozkódókat!