Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kal kapcsolatos irányelv értelmében.

Minden egy helyen az akkumulátoros energiatárolókkal kapcsolatban

Minden egy helyen az akkumulátoros energiatárolókkal kapcsolatban
2025. február 1-től új, egységes szerkezetbe foglalt ajánlásokat tett közzé a Katasztrófavédelem az akkumulátoros energiatárolók elhelyezésével kapcsolatos speciális tűzvédelmi megoldásokról.

Fókuszban a fejlődés

 

A különböző napelemes rendszerek széleskörű elterjedésének és folyamatos fejlődésének köszönhetően a Tűzvédelmi Műszaki Irányelveknek is folyamatosan lépést kell tartaniuk a változások sorában. Ennek egy újabb állomása a TvMi 1.7:2025.02.01 azonosítóval rendelkező Tűzterjedés elleni védelem című dokumentum, melynek T melléklete foglalja össze az akkumulátoros energiatárolók elhelyezésével kapcsolatos speciális tűzvédelmi megoldásokat. Ez a melléklet kifejezetten az 5 kWh kapacitás feletti, helyhez kötötten telepített Li-ion akkumulátoros energiatároló rendszerekkel foglalkozik.
 
Az ajánlás 10 pontban foglalja össze, hogy mely feltételek teljesülése mellett tekinthető megfelelőnek a Li-ion akkumulátoros energiatároló rendszerek kialakítása tűzterjedés szempontjából. Röviden igyekszünk összefoglalni ezeket a feltételeket.
 
1. Az akkumulátor töltő és kisütő egység, valamint az akkumulátorok kompatibilisek egymással.
 
2. Az energiatárolóhoz kapcsolódó villamos hálózat teljesíti a vonatkozó előírásokban és szabványokban előírt feltételeket.
 
3. A rendszer rendelkezik olyan biztonsági eszközzel, amely felügyeli azt és hibás működés esetén automatikusan megszakítja a töltést és leválasztja a fogyasztókat.
 
4. Az akkumulátoros energiatároló rendszer tűzeseti lekapcsolása teljesíti a TvMI 6.2.4.1 és 6.2.4.2 pontban foglaltakat.
 
5. Az energiatároló rendszer jelenlétére az épület főbejáratánál és magán az eszközön is figyelmeztető feliratot vagy biztonsági jelet helyeznek el.
 
6. A rendszer telepítésekor a gyártói utasításokat betartják.
 
7. Ez a pont részletezi, hogy a legfeljebb két lakással rendelkező és legfeljebb kétszintes lakóépületekben kültéren és beltéren elhelyezett energiatároló rendszereket hogyan kell felszerelni.
 
8. Ez a pont a kettőnél több szinttel és kettőnél több lakással rendelkező lakóépületek esetén taglalja azt, hogyan kell lehelyezni az energiatárolókat kül- és beltéren.
 
9. Itt a közösségi rendeltetésű épületekre vonatkozóan kerül ismertetésre ugyanaz, mint az előző két pontban.
 
10. Az utolsó pontban pedig a földre telepített kiserőművek területén kialakított akkumulátoros energiatároló rendszerek elhelyezéséről van szó.
 

Fontosak a megfelelő jelzések

 

A fentiek közül mi az 5. pontban említésre kerülő jelölések fontosságát szeretnénk kiemelni. Egy veszélyhelyzet esetén rendkívül fontos a mentést végzők számára, hogy tisztában legyenek vele, milyen eszközökkel és berendezésekkel állnak szemben, milyen jellegű beavatkozással lehet eloltani pl. az adott tüzet. Ezért van nagy jelentősége már az épület főbejáratánál elhelyezett jelzésnek, valamint az eszközön szereplőnek szintén a mentés során.
 
Hibrid napelemes (PV) rendszer esetén alkalmazható a Villamos berendezések, villámvédelem és elektrosztatikus feltöltődés elleni védelem című TvMI 6.5.2.2. pontjában lévő 3-as és 4-es megjegyzésben foglaltak. A hibrid napelemes rendszerek esetén az alábbi jelölés alkalmazása javasolt:
 
 
Egyéb (nem hibrid napelemes rendszer része) akkumulátoros energiatároló rendszer esetén az alábbi feliratot vagy piktogramot javasolt alkalmazni:
 
"FIGYELEM, AZ ÉPÜLETBEN AKKUMULÁTOROS ENERGIATÁROLÓ RENDSZER ÜZEMEL!
AZ AKTÍV VEZETŐK LEVÁLASZTÁS UTÁN IS FESZÜLTSÉG ALATT MARADHATNAK!"
 
 
A fentieken kívül minden napelemes rendszer jelöléshez szükséges táblát és matricát megtalál webáruházunkban. A dokumentum teljes terjedelmében elérhető a Katasztrófavédelem weboldalán.
Tartalomhoz tartozó címkék: napelem tűzvédelem

Kapcsolódó tartalmak