Egy korábbi cikkünkben összeszedtük már a legfontosabbakat azzal kapcsolatban, hogy
mit tegyünk és mit ne tegyünk tűz észlelése esetén. Abban a bejegyzésben sorba vesszük az általános teendőket, melyeket meg kell tennünk egy kezdődő tűz észlelésekor, valamint azokat is, amelyeket tilos pl. elektromos tűz esetén a saját épségünk érdekében. A nem megfelelő tűzoltási módszer ugyanis tovább súlyosbíthatja a helyzetet. Mielőtt belemennénk a részletekbe, emlékezzünk vissza a gyerekkorunkban tanultakra.
Melyek a tűz keletkezésének és az égés fennmaradásának feltételei? Éghető anyag jelenléte, gyulladáspont feletti hőmérséklet és oxigén, ami a tüzet táplálja. Amennyiben ezek közül bármelyik hiányzik, a tűz ki fog aludni. A három feltétel közül kettőt viszonylag könnyen lehet befolyásolni, ugyanis megfelelő módszerekkel a tűz környezetének hőmérsékletét hatékonyan lehet csökkenteni, valamint a levegőben található oxigént is egyszerűen el lehet zárni a tűz környezetéből, amelyeknek következényeként a tűz elalszik. Hagyományosnak nevezett tűz esetén, amikor az éghető anyag nem áll feszültség alatt számos oltási módszer közül lehet választani, azonban elektromos tűz esetén nem mindegyik alkalmazható.
Mit nevezünk elektromos tűznek? Az olyan esetet, amikor a tűz forrása valamilyen elektromos eszköz, gép, berendezés és az éghető anyag a tűz idején is feszültség alatt van. Az ilyen tüzek általában rendkívül gyorsan terjednek, hevesen égnek, ráadásul az eszközökben található áram tovább táplálhatja a tüzet. Az elektromos tüzek kialakulásának legfőbb okai a rövidzárlat, az eloxidálódott vagy laza csatlakozásoknál kialakuló túlmelegedés, illetve túlterheltségből adódó melegedés. Ezek csupán ma már klasszikusnak is mondható okok, mert a rohamos tempóban fejlődő világunk újabb és újabb tűzkeletkezési forrásokat hoz magával. Gondoljunk csak bele, mekkora teret hódítottak az utóbbi időben az akkumulátorral működő eszközeink: a különböző okoseszközöktől elkezdve a házkörüli szerszámokon túl a járműveink minden fajtája a rollertől a kerékpáron és autón át egészen a hajókig. És ezekben az eszközöben egyre jobb hatásfokú, egyre kisebb, viszont emellett egyre veszélyesebb akkumulátorok kapnak helyet, melyek rendkívül heves égéssel egy-két perc alatt szó szerint porig tudják égetni az adott eszközt.

További újdonságként tekinthetünk az otthonainkban és középületeken is egyre szélesebb körben elterjedő napelemes rendszerekre, melyek manapság már nem csak megtermelik az áramot, hanem helyben, lokálisan el is tárolják különböző
akkumulátoros rendszerekben. Törvényi előírások vonatkoznak arra, hogy hol és milyen módon kell jelölni az ilyen hibrid és akkumulátoros energiatárolóval kiegészített napelemes rendszereket, melynek elsődleges célja, hogy egy bekövetkező tragédia esetén a beavatkozó mentőegységek már az ingatlanba jutás előtt tisztában legyenek azzal, hogy mivel állnak szemben, milyen módszerrel olthatják a tüzet. Fontos szerepet kap az is, hogy a napelemes rendszerrel felszerelt ingatlanokban nem elegendő a fő áramforrásnál elvégezni az áramtalanítást, hiszen a a napelemekből ezután is kerülhet energia a különböző berendezésekbe.
Fontos tehát, hogy elektromos tűz alatt nem csak a villamos hálózatra csatlakoztatott eszközök tüzét értjük, hanem a kisebb vagy nagy teljesítményű akkumulátorról működő eszközök tüzét is. Emiatt a legfontosabb tudnivaló, szabály, amit be kell tartani elektromos tűz oltásánál, hogy VÍZZEL NE OLTSUK AZ ILYEN TÜZET! A víz ugyanis rendkívül jól vezeti az áramot és ennek következtében egy feszültség alatt lévő berendezés vízzel történő oltása során nagyon könnyen áramütés érheti az oltást végző személyt. Elektromos tűz oltásának megkezdése előtt ezért mindenképp próbáljuk meg ÁRAMTALANÍTANI AZ ESZKÖZT, helységet, ingatlant, járművet stb. Áramtalanítást követően használhatunk, alkalmazhatunk többféle módszert és berendezést a tűz megfékezésére.
Egy kezdődő, kisebb tűz esetén a legcélravezetőbb módszer, ha elvonjuk az oxigént a tűztől úgy, hogy egy kellően nagy méretű textíliával letakarjuk azt. Persze érdemes odafigyelni, hogy lehetőleg ne magas műanyag tartalmú, műszálas anyagot használjunk erre, amely maga is táplálhatja az égést, hanem valamilyen pamutból vagy vászonból készült
vastag takarót, lepedőt vagy törülközőt, amely nagy biztonsággal el fogja folytani a kezdődő tüzet. Következő lehetőségként léteznek különböző, bárki számára beszerezhető, kis méretű
tűzoltó készülékek, amelyet a lakásban, munkahelyen vagy gépjárműben tartva és szükség esetén megfelelően használva gyorsan elfolytható egy kisebb tűz. Az ilyen készülékek többféle méretben kaphatók az egészen kicsi egykezestől a több kilogramos komolyabb darabokig.
Működési elvük

hasonló, a bennük található oltóanyag elvonja a hőt és/vagy az oxigént a tűz környezetéből, így fékezve meg a lángokat. Az oltóanyag lehet por vagy valamilyen gáz (szén-dioxid, halon), amelyek fontos tulajdonsága, hogy nem vezetik az áramot és elzárják az oxigént a tűz elől. Nagyobb kiterjedésű vagy rendkívül heves égésű tűz esetén, ha úgy ítéljük meg, hogy a tüzet nem tudnánk megfékezni vagy az a saját vagy mások testi épségét fenyegetné, mindenképp bízzuk ezt a feladatot a tűzoltókra, akiket egyébként a legkisebb tűz, annak eloltása esetén is
értesíteni kell. A szakemberek pontosan tudni fogják, hogy mi a megfelelő teendő, mi próbáljuk a lehető legpontosabban tájékoztatni őket, illetve megtenni amit esetleg tudunk pl. áramtalanítani vagy menteni, ami menthető, mindezt persze a saját és mások épségének figyelembevételével.
Elektromos tűz velejárójaként előfordulhat, hogy valaki áramütéses balesetet szenved. Ilyen esetben meghatározott
elsősegélynyújtási eljárást kell alkalmazni, a legfontosabb azonban, hogy nem szabad puszta kézzel vagy bármilyen más testrésszel közvetlenül érinteni a balesetet szenvedett társunkat, amíg nem választottuk el őt az elektromos eszköztöl vagy nem lett feszültségmentesítve a berendezés, helyiség vagy épület. Ezután lehet csak megkezdeni az elsősegélynyújtást, majd értesíteni a mentőket, tűzoltókat.
Összegezve a legfontosabb dolgok elektromos tűz oltása esetén:
-
áramtalanítsunk, húzzuk ki az eszközt a konnektorból, kapcsoljuk le a megszakítókat a biztosítékoknál, jármű esetén kössük le az akkumulátort
-
ha áramütéses sérült van, távolítsuk el a tűztől és kezdjük meg az elsősegélynyújtást
-
kisebb, kezdődő tűz esetén kíséreljük meg az oltást pokróccal, takaróval, tűzoltó berendezéssel
-
soha ne használjunk vizet elektromos tűz oltásához
-
értesítsük a tűzoltókat és ha történt személyi sérülés, akkor a mentőket is