Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kal kapcsolatos irányelv értelmében.

10+1 terület az építkezésen, ahol KELL figyelmeztető jelzés az építési terület szabályai szerint

Összegyűjtöttük Önnek az építési terült szabályait, az építkezéseknél előírt figyelmeztető jelzéseket a 4/2002. (II. 20.) SzCsM-EüM építési folyamatok során megvalósítandó minimális munkavédelmi követelményekről szóló rendeletből.

Az építési terület szabályait tartalmazó rendelet szerint az építési munkahelyeken és az építési folyamatok során az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés biztosítása érdekében, munkavédelmi koordinátort kell alkalmazni az építkezés tervezési és kivitelezési fázisában. A koordinátor állítja össze a kiviteli terv Biztonsági és egészségvédelmi tervét, amiben meghatározza az egészségvédelmi és biztonsági követelményeket a munkahelyre, valamint a munkavégzésre vonatkozóan. A kivitelezés során pedig a munkavédelmi oktatási anyagokat állítja össze, a biztonsági terv alapján.
Az építési terület szabályait tartalmazó rendelet azonban a munkavédelmi koordinátor előírásaitól függetlenül több előírást is tartalmaz a figyelmeztető jelzésekkel kapcsolatban. A következőkben ezeket az előírásokat csoportosítottuk.

1. Építési terület

Az építési munkálatok megkezdésekor ki kell jelölni az építési hely környezetét és határait, ezeket pedig jelző táblákkal kell ellátni. Ebben az esetben elhelyezheti a klasszikus építési terület táblát is, vagy kihelyezhet egy figyelmeztető jelzéseket is tartalmazó, összevont építési terület táblát, a vállalkozás egyedi adataival.
Az építési területen a járművek és munkagépek részére kijelölt közlekedési rendet jól látható jelzésekkel kell feltüntetni. Emellett jelölni kell a járműforgalmi kapukat, és az áruforgalom illetve a gyalogosok céljára kijelölt útvonalakat, ajtókat. 

2. Különleges területek

Az építési terület szabályai szerint az építkezéseken jelezni kell a veszélyes, valamint a korlátozott belépéssel rendelkező területeket is. 

3. Rázós esetek

A villamos vezetékek esetében figyelmeztető jelzést kell elhelyezni, amennyiben a villamos légvezetéket nem lehet az építési területet kikerülve elvezetni, és feszültségmentesíteni sem. Továbbá jelezni kell azokat az energiaelosztó szerelvényeket is, amelyek már az építési hely létesítése előtt is rendelkezésre álltak.

4. Védőfelszerelések

A fejvédő sisak használata kötelező az építési munkaterületen, azonban a további egyéni védőeszközök használatát írhatja elő a munkavédelmi koordinátor. Ezen eszközök viselésére már az építési terület határában fel kell hívni a figyelmet az összevont építési terület táblával
Amennyiben a zuhanás veszélye fennáll, a munkaöv, a biztonsági heveder és a zuhanásgátló használata is kötelező, továbbá ha vízbe vagy folyadékba esés is megtörténhet, felfújható mentőmellény viselete is előírt. Ezekre vonatkozó figyelmeztető jelzéseket az adott területeken kell kihelyezni.

5. Menekülési, tűzvédelmi, elsősegély jelzések

A menekülési utakat, vészkijáratokat, a tűzvédelmi berendezéseket és az elsősegélynyújtó felszereléseket a rájuk vonatkozó jogszabályok szerint kell jelölni. 
50 vagy annál több munkavállaló foglalkoztatása esetén azonban elsősegélynyújtó helyiséget is kötelező működtetni, amelyet szintén a jogszabályok szerint kell jelölni. 

6. Segélyhívók

Az építési terület szabályait tartalmazó rendelet szerint a legközelebbi mentőállomás címét és telefonszámát egy jól látható helyen és jelöléssel ki kell helyezi. Emellett célszerű a segélyhívó számokat is az építési terület bejáratánál, egy összevont építési terület táblán kihelyezni. 

7. Ivóvíz lelőhelyek

Amennyiben ivóvízcsap vagy ivókút biztosítja az ivóvizet a munkavállalók számára, azt táblával vagy matricával jelölni kell. Ha az építési területen ipari vízszolgáltatás is elérhető, fel kell címkézni a csapokat “ivóvíz” illetve “nem ivóvíz” jelölésekkel. 

8. Mozgolódó gépek

Minden emelőgépen és tartozékon fel kell tüntetni a maximális teherbírás értékét. Az építőipari gépek hatókörében való tartózkodást meg kell tiltani a gépen jól látható helyen elhelyezett táblával. 
A betonkeverő gépeket pedig egy “A gépet elindítani tilos!” táblával kell ellátni a keverőtartály takarításakor. 
Emellett a az építési terület bejáratánál ajánlott felhívni a figyelmet a területen zajló munkagép közlekedésre.

9. Öltözők, zuhanyzók, mosdóhelyiségek

Ha az építkezés területén öltözőt, zuhanyzót vagy mosdóhelyiséget kell biztosítani a munkavállalók számára, akkor ezeket a helyiségeket célszerű matricákkal kell ellátni. 

10. Tetők

A gyalogosok számára a közlekedés szintjén Vigyázz, a tetőn dolgoznak táblával jelezni kell a munkavégzést. 
Emellett az építkezés területén fel kell hívni a figyelmet a leeső tárgyak veszélyére

+1 Dohányzásra kijelölt helyek

A 39/2013. (II. 14.) Korm. rendelet előírásainak megfelelően a nemdohányzó intézeteket dohányzást tiltó, míg a dohányzásra kijelölt helyeket jelölő jelzésekkel kell ellátni. 

A Munkavédelmi koordinátor azonban a fenti jelzéseken felül további jelzéseket is előírhat. Ajánlott ezek mellett még jelezni az esetleges:

Küldje el a tabla@tabladepo.hu email címre, milyen matricákra vagy táblákra van szüksége, és kap tőlünk egy árajánlatot.

Vagy pedig rendelje meg építkezéséhez az összes figyelmeztető jelzést egy helyen, webáruházunkban!

Az építési munkahelyekkel kapcsolatos további előírásokról a 4/2002. (II. 20.) SzCsM-EüM együttes rendeletében olvashat részletesebben. 

Tartalomhoz tartozó címkék: hasznos munkavédelem

Kapcsolódó tartalmak